Om kalendern...

Kalender

Vår förhoppning är att alla våra aktiviteter ska finnas med i kalendern.
Vid tävlingar, kurser/utbildningar etc används i regel både klubbstuga och appellplan/er. I de fall aktiviteten inte sker på klubben anges det... 
Vill du ha en aktivitet på klubben så kontrollera om något finns inskrivet i kalendern aktuellt datum - kontakta i så fall ansvarig - brukar i de flesta fall
gå att lösa...

Maila din aktivitet till 
pr-info@surabk.com 
Vi ser till att kalendern uppdateras
fortast möjligt.
Glöm inte att maila ditt namn, tfnnr. och eventuella förändringar som kan uppstå... 
Du som ser att något saknas eller annat som inte stämmer - tack för att du också hör av dig...

Kalendern fyller en stor funktion,
t ex om du vill åka ut och titta på någon aktivitet; när ny aktivitet ska planeras och 'ledigt datum' hittas. Sist men inte minst också om du vill ut och träna och ha tillgång till någon av våra planer...
kan det vara bra att se om det är
något som pågår!

Allmän träning

Onsdagar kl 18-20
med värdar 14/8 - 30/10.

Nytt för hösten är "Träningstävling"
28/8, 25/9 och 30/10!
Mer info kommer inför varje tillfälle
om anmälan etc... 

Inga skott på klubben när vi har träningstävling!

tass2a från Hundpoolen tass2a från Hundpoolen tass2a från Hundpoolen

Övriga kvällar gäller:

Platsliggning och Budföring med skott
Samling kl 18.00 - Platsliggning ca 18.15 därefter Budföring.
Bra tillfälle för alla som vill skotträna sin hund att komma ut till klubben
Inga skott efter 18.45!
Kl 19.15 Platsliggning, Sitt i grupp
och Budföring.

Välkommen ut och träna! 

I klubbens facebook-grupp meddelar vi - ibland med kort varsel - om skotträning eller annan aktivitet som i så fall blir under dagtid en lördag eller söndag!

Söndagswalken

Mer info om du klickar här...

Gemensam hundpromenad på söndagsförmiddagar!
Alla välkomna (även du som
ej är medlem).
Samling kl. 09.30
vid Ekängsbadet.
      Klicka på hunden för mer info! 

Kalender

 november 2019 
441fre
Allhelgonadagen
2lör
Alla helgons dag
Tobias
3sön
Hubert, Hugo
454mån
Sverker
5tis
Eugen, Eugenia
6ons
 Gustav Adolfsdagen
Gustav Adolf
7tor
» Mix - trickskurs kl 18.00-19.30
Ingegerd, Ingela
8fre
Vendela
9lör
Teodor, Teodora
10sön
Fars dag
Martin, Martina
4611mån
Mårten
12tis
Konrad, Kurt
13ons
Kristian, Krister
14tor
» Mix - trickskurs kl 18.00-19.30
Emil, Emilia
15fre
Leopold
16lör
Vibeke, Viveka
17sön
Naemi, Naima
4718mån
Lillemor, Moa
19tis
» Styrelsemöte kl 18.00
Elisabet, Lisbet
20ons
» Distriktet - Tävlingssekreterarutbildning kl 18.30
Pontus, Marina
21tor
» Mix - trickskurs kl 18.00-19.30
Helga, Olga
22fre
Cecilia, Sissela
23lör
Klemens
24sön
Gudrun, Rune
4825mån
Katarina, Katja
26tis
Linus
27ons
» Distriktet - Tävlingssekreterarutbildning kl 18.30
Astrid, Asta
28tor
» Mix - trickskurs kl 18.00-19.30
Malte
29fre
Sune
30lör
Andreas, Anders