Om kalendern...

Kalender

Vår förhoppning är att alla våra aktiviteter ska finnas med i kalendern.
Vid tävlingar, kurser/utbildningar etc används i regel både klubbstuga och appellplan/er. I de fall aktiviteten inte sker på klubben anges det... 
Vill du ha en aktivitet på klubben så kontrollera om något finns inskrivet i kalendern aktuellt datum - kontakta i så fall ansvarig - brukar i de flesta fall
gå att lösa...

Maila din aktivitet till 
pr-info@surabk.com 
Vi ser till att kalendern uppdateras
fortast möjligt.
Glöm inte att maila ditt namn, tfnnr. och eventuella förändringar som kan uppstå... 
Du som ser att något saknas eller annat som inte stämmer - tack för att du också hör av dig...

Kalendern fyller en stor funktion,
t ex om du vill åka ut och titta på någon aktivitet; när ny aktivitet ska planeras och 'ledigt datum' hittas. Sist men inte minst också om du vill ut och träna och ha tillgång till någon av våra planer...
kan det vara bra att se om det är
något som pågår!

Allmän träning

Onsdagar kl 18-20
med värdar 14/8 - 30/10.

Nytt för hösten är "Träningstävling"
28/8, 25/9 och 30/10!
Mer info kommer inför varje tillfälle
om anmälan etc... 

Inga skott på klubben när vi har träningstävling!

tass2a från Hundpoolen tass2a från Hundpoolen tass2a från Hundpoolen

Övriga kvällar gäller:

Platsliggning och Budföring med skott
Samling kl 18.00 - Platsliggning ca 18.15 därefter Budföring.
Bra tillfälle för alla som vill skotträna sin hund att komma ut till klubben
Inga skott efter 18.45!
Kl 19.15 Platsliggning, Sitt i grupp
och Budföring.

Välkommen ut och träna! 

I klubbens facebook-grupp meddelar vi - ibland med kort varsel - om skotträning eller annan aktivitet som i så fall blir under dagtid en lördag eller söndag!

Söndagswalken

Mer info om du klickar här...

Gemensam hundpromenad på söndagsförmiddagar!
Alla välkomna (även du som
ej är medlem).
Samling kl. 09.30
vid Ekängsbadet.
      Klicka på hunden för mer info! 

Kalender

 september 2019 
351sön
» Pga orienteringstävling boka EJ klubbverksamhet
Samuel
362mån
» Tävlingskurs Appellklass kl 18.00-20.15
Justus, Justina
3tis
» Valpkurs 18.00-20.15
Alfhild, Alva
4ons
» Allmän träning kl 18-20 med värdar (inga skott efter 18.45)
Gisela
5tor
» Rallylydnad Nybörjare kl 18.00-20.15
Adela, Heidi
6fre
Lilian, Lilly
7lör
» Officiellt bruksprov Spår Appelklass
» Valpkurs 10.00-13.00 (ej på klubben)
Regina, Roy
8sön
» Grundkurs Spår kl 10.00-14.00 (spår - ej klubben)
» Tävlingslydnadskurs Startklass kl 16.00-18.30
Alma, Hulda
379mån
» Tävlingskurs Appellklass kl 18.00-20.15
Anita, Annette
10tis
» Styrelsemöte kl 18.00
Tord, Turid
11ons
» Allmän träning kl 18-20 med värdar (inga skott efter 18.45)
Dagny, Helny
12tor
» Rallylydnad Nybörjare kl 18.00-20.15
Åsa, Åslög
13fre
Sture
14lör
» Valpkurs 15.00-17.15
Ida
15sön
» Funktionärsdag vid klubben kl 10.00 - ca 16.00
Sigrid, Siri
3816mån
» Allmänlydnadskurs kl 18.00-20.15
» Tävlingskurs Appellklass kl 18.00-20.15
Dag, Daga
17tis
Hildegard, Magnhild
18ons
» Allmän träning kl 18-20 med värdar (inga skott efter 18.45)
Orvar
19tor
» Rallylydnad Nybörjare kl 18-20.15 - Avslutning
Fredrika
20fre
Elise, Lisa
21lör
Matteus
22sön
» Grundkurs Spår kl 10.00-14.00 (spår - ej klubben)
» Tävlingslydnadskurs Startklass kl 16.00-18.30
Maurits, Moritz
3923mån
» Allmänlydnadskurs kl 18.00-20.15
Tekla, Tea
24tis
» Distriktet - Tävlingssekreterarutbildning kl 18.30
Gerhard, Gert
25ons
» Träningstävling kl 18.00- (Ingen skotträning)
Tryggve
26tor
» Grundkurs Spår kl 18.00-20.15
Enar, Einar
27fre
Dagmar, Rigmor
28lör
» Allmänlydnadskurs kl 10.00-12.15 - 13.00-15.15
» Tävlingskurs Appellklass kl 10.00-14.00 (spår - ej klubben)
Lennart, Leonard
29sön
» Sakletningscupen kl 10.00
» Tävlingslydnadskurs Startklass kl 16.00-18.30
Mikael, Mikaela
4030mån
» Allmänlydnadskurs kl 18.00-20.15
Helge