Lydnadsveckan 2017

Premiär för lydnadstävlingar med nya klasser och regler som gäller från 2017!
Många startande i Startklassen och även Klass 1 bådar gott för framtiden... 
Lite färre än vi är vana vid i de högsta klasserna (Klass 2 och 3) men det kommer med all säkerhet ändra sig...

Fyra kvällar som bjöd på lite varierande väderlek men så härligt med alla glada och positiva tävlingsekipage - vi hoppas få se er igen vid klubben 

Duktiga klubbekipage där Gunnel Sävström med Melker och Kerstin Edeen med Liza fixade uppflyttningsresultat. Karin Öhrström med Giggi var så nära...
och så Inger Kling som trotsade sin skadade arm och tog sig igenom Klass 1 på onsdagskvällen - riktigt bra försök men Ajax verkade ibland lite fundersam ...

Här är länk till alla resultat

Grattis till er som "fick ta klivet upp på prispallen" 
Lycka till med fortsatta tävlandet till alla deltagare!

Stort Tack till ALLA funktionärer som hjälper till och möjliggör den här lydnadsveckan!

...och så sist men inte minst tack till Inger Jäder som förser oss med alla bilder...

Måndag 29 maj - Startklass och Klass 1

Lydnadstävling Start o Klass I -   29-5-2017 001Lydnadstävling Start o Klass I -   29-5-2017 002Lydnadstävling Start o Klass I -   29-5-2017 003Lydnadstävling Start o Klass I -   29-5-2017 004Lydnadstävling Start o Klass I -   29-5-2017 007
Lydnadstävling Start o Klass I -   29-5-2017 010Lydnadstävling Start o Klass I -   29-5-2017 011Lydnadstävling Start o Klass I -   29-5-2017 013Lydnadstävling Start o Klass I -   29-5-2017 016Lydnadstävling Start o Klass I -   29-5-2017 017
Lydnadstävling Start o Klass I -   29-5-2017 022Lydnadstävling Start o Klass I -   29-5-2017 023Lydnadstävling Start o Klass I -   29-5-2017 024Startklass - 1. Karin Westermark o Trolleyes Gizmo 177p Uppflytt  2. Sabina Åkestedt o Difloyds Blackwood 170,5p Uppflytt  3. Josefine Larsson o Searoad's On The Right Side 169,5p UppflyttKlass 1 - Gunnel Sävström o Poetry's Top Secret 250p 2:a pris  2. Sandra Larsson o Lionel Richi Kazari Toyo-Ken 222p 3:e pris  3. Susanne Lindfors o Havrevingens Exa 192,5p 3:e pris

Tisdag 30 maj - Startklass och Klass 2

Lydnadstävling Start o Klass Il - 30-5-2017 003Lydnadstävling Start o Klass Il - 30-5-2017 006Lydnadstävling Start o Klass Il - 30-5-2017 007Lydnadstävling Start o Klass Il - 30-5-2017 011Lydnadstävling Start o Klass Il - 30-5-2017 013
Lydnadstävling Start o Klass Il - 30-5-2017 017Lydnadstävling Start o Klass Il - 30-5-2017 018Lydnadstävling Start o Klass Il - 30-5-2017 022Lydnadstävling Start o Klass Il - 30-5-2017 023Lydnadstävling Start o Klass Il - 30-5-2017 024
Lydnadstävling Start o Klass Il - 30-5-2017 025Lydnadstävling Start o Klass Il - 30-5-2017 026Lydnadstävling Start o Klass Il - 30-5-2017 027Startklass - 1. Annelie Lemström o Lindjax Mc Coy 177,5p Uppflytt  2. Cecilia Svensson o Emenems Ninja 173,5p Uppflytt  3. Johan Ekroth o Allegra De Trappist 172,5p UppflyttKlass 2 - 1. Cissi Åkerberg o Chroje Gårdsjö Goosie 192p 3:e pris  2. Marie Bergström o Migitt's Gemma 172p 0-pris

Onsdag 31 maj - Startklass och Klass 1

Lydnadstävling Start o Klass Il  - 31-5-2017 003Lydnadstävling Start o Klass Il  - 31-5-2017 004Lydnadstävling Start o Klass Il  - 31-5-2017 005Lydnadstävling Start o Klass Il  - 31-5-2017 006Lydnadstävling Start o Klass Il  - 31-5-2017 007
Lydnadstävling Start o Klass Il  - 31-5-2017 008Lydnadstävling Start o Klass Il  - 31-5-2017 009Lydnadstävling Start o Klass Il  - 31-5-2017 010Lydnadstävling Start o Klass Il  - 31-5-2017 011Lydnadstävling Start o Klass Il  - 31-5-2017 012
Lydnadstävling Start o Klass Il  - 31-5-2017 013Lydnadstävling Start o Klass Il  - 31-5-2017 016Lydnadstävling Start o Klass Il  - 31-5-2017 017Lydnadstävling Start o Klass Il  - 31-5-2017 018Lydnadstävling Start o Klass Il  - 31-5-2017 019
Lydnadstävling Start o Klass Il  - 31-5-2017 020Lydnadstävling Start o Klass Il  - 31-5-2017 022Lydnadstävling Start o Klass Il  - 31-5-2017 025Lydnadstävling Start o Klass Il  - 31-5-2017 027Lydnadstävling Start o Klass Il  - 31-5-2017 028
Lydnadstävling Start o Klass Il  - 31-5-2017 029Startklass - 1. Annelie Lemström o Lindjax Mc Coy 191p Uppflyttn  2. Mikaela Stenberg o Granezzahs Cyliah 175,5p Uppflytt  3. Josefine Larsson o Searoad's On The Right Side 171p UppflyttLydnadstävling Start o Klass Il  - 31-5-2017 031Lydnadstävling Start o Klass Il  - 31-5-2017 034Klass 1 - 1. Gunnel Sävström o Poetry's Top Secret 259p 1:a pris  2. Anette Lundström o Mironik's Jacks Jump 244,5p 2:a pris  3. Monica van Leeuwen o Arbetsviljans Skvattram 222p 3:e pris  Mikaela Stenberg o Pomponias Allan 222p 3:e pris

Torsdag 1 juni - Klass 3

Lydnadstävling Klass 3 - 1-6-2017 001Lydnadstävling Klass 3 - 1-6-2017 002Lydnadstävling Klass 3 - 1-6-2017 003Lydnadstävling Klass 3 - 1-6-2017 004Lydnadstävling Klass 3 - 1-6-2017 005
Lydnadstävling Klass 3 - 1-6-2017 006Lydnadstävling Klass 3 - 1-6-2017 007Lydnadstävling Klass 3 - 1-6-2017 008Lydnadstävling Klass 3 - 1-6-2017 010Lydnadstävling Klass 3 - 1-6-2017 011
Lydnadstävling Klass 3 - 1-6-2017 013Lydnadstävling Klass 3 - 1-6-2017 014Lydnadstävling Klass 3 - 1-6-2017 016Lydnadstävling Klass 3 - 1-6-2017 017Klass 3 - 1. Ann Svensson o Fia-Friends Vilja-Visa 231,5p 2:a pris  2. Rosie Gernelin o Asketotts Harley 224p 2:a pris  3. Barbro Pålsson o Bobby-Line's So Why Not 177p 0-pris