Lydnadsveckan 2016

Lydnadstävlingar under fyra varma och soliga sommarkvällar 
Vissa kvällar räcker knappt parkeringsplatserna till...
Intresset för lydnadsprov håller i sig - tror nästan det var rekorddeltagande i år!

Många duktiga och trevliga tävlingsekipage som kämpade i värmen - flera klubbekipage på prispallen!
Samliga resultat finns här

Grattis till ALLA och Lycka till med fortsatta tävlandet!
Stort Tack till ALLA som hjälper till och möjliggör den här lydnadsveckan!

...och så sist men inte minst tack till Inger Jäder som förser oss med alla bilder...

Måndag 30 maj - Lydnadsklass I-II

Lydnad 30 Maj 2016; Klass I-II 001Lydnad 30 Maj 2016; Klass I-II 002Lydnad 30 Maj 2016; Klass I-II 003Lydnad 30 Maj 2016; Klass I-II 004Lydnad 30 Maj 2016; Klass I-II 005
Lydnad 30 Maj 2016; Klass I-II 007Lydnad 30 Maj 2016; Klass I-II 009Lydnad 30 Maj 2016; Klass I-II 014Lydnad 30 Maj 2016; Klass I-II 015Lydnad 30 Maj 2016; Klass I-II 016
Lydnad 30 Maj 2016; Klass I-II 017Lydnad 30 Maj 2016; Klass I-II 018Lydnad 30 Maj 2016; Klass I-II 024Lydnad 30 Maj 2016; Klass I-II 025Lydnad 30 Maj 2016; Klass I-II 028
Lydnad 30 Maj 2016; Klass I-II 032Lydnad 30 Maj 2016; Prispall Klass I - 1. Mikaela Stenberg o Pomponias Allan 181p  2. Johanna Gudmunds o Winning Line's Casino Royale 167,5p  3. Åsa-Marie Rindfalk o Näckrosens Axa 154pLydnad 30 Maj 2016; Prispall Klass II - 1. Lotta Nilsdotter o Lerkulan Rena Rama Hedvig 188p  2. Josefin Magnusson o Winning Line's Just Like Heaven 183,5p  3. Anna Hjulström o Emenems X-It 182p 

Tisdag 31 maj - Lydnadsklass I-Elit

Lydnad 31 Maj 2016; Klass I-Elit 001Lydnad 31 Maj 2016; Klass I-Elit 003Lydnad 31 Maj 2016; Klass I-Elit 007Lydnad 31 Maj 2016; Klass I-Elit 010Lydnad 31 Maj 2016; Klass I-Elit 013
Lydnad 31 Maj 2016; Klass I-Elit 017Lydnad 31 Maj 2016; Klass I-Elit 018Lydnad 31 Maj 2016; Klass I-Elit 021Lydnad 31 Maj 2016; Klass I-Elit 023Lydnad 31 Maj 2016; Klass I-Elit 024
Lydnad 31 Maj 2016; Klass I-Elit 025Lydnad 31 Maj 2016; Klass I-Elit 028Lydnad 31 Maj 2016; Klass I-Elit 030Lydnad 31 Maj 2016; Klass I-Elit 032Lydnad 31 Maj 2016; Klass I-Elit 034
Lydnad 31 Maj 2016; Klass I-Elit 036Lydnad 31 Maj 2016; Klass I-Elit 037Lydnad 31 Maj 2016; Klass I-Elit 038Lydnad 31 Maj 2016; Klass I-Elit 039Lydnad 31 Maj 2016; Klass I-Elit 045
Lydnad 31 Maj 2016; Klass I-Elit 044Lydnad 31 Maj 2016; Prispall Klass I - 1. Madeleine Winberg o Rubigo Fly On Bonnie 156p  2. Åsa-Marie Rindfalk o Näckrosens Axa 148,5p  3. Linnea Strandberg o Key To Success Not For Sale 147pLydnad 31 Maj 2016; Klass II - 1. Anna Hjulström o Emenems X-It 169p  2. Karin Sandström o Blue Wingfire's Trice of Power 166,5p  3. Weronica Ljungström o Deminaz Cordobez 158,5pLydnad 31 Maj 2016; Klass III - 1. Ingrid Larsson o Ullhedens Älvira 285p  2. Susan Brandfors o Dobvoyage Gretchen Greta 265p  3. Anette Morberg o Lantis Ilithia 251,5pLydnad 31 Maj 2016; Klass Elit - 1. Anne-Li Olausson o Gränsvallarens Yeppe 283,5p  2. Josefine Engman o Lerkulan Riviga Vera 261,5p  3. Anna Palm o Guldgruvans Kansas 242p

Onsdag 1 juni - Lydnadsklass I-II

Lydnad 1 Juni 2016; Klass I-II 002Lydnad 1 Juni 2016; Klass I-II 003Lydnad 1 Juni 2016; Klass I-II 004Lydnad 1 Juni 2016; Klass I-II 005Lydnad 1 Juni 2016; Klass I-II 006
Lydnad 1 Juni 2016; Klass I-II 007Lydnad 1 Juni 2016; Klass I-II 009Lydnad 1 Juni 2016; Klass I-II 010Lydnad 1 Juni 2016; Klass I-II 011Lydnad 1 Juni 2016; Klass I-II 012
Lydnad 1 Juni 2016; Klass I-II 013Lydnad 1 Juni 2016; Klass I-II 014Anni o Ella 2Anni o Ella 1Lydnad 1 Juni 2016; Klass I-II 016
Lydnad 1 Juni 2016; Klass I-II 019Lydnad 1 Juni 2016; Klass I-II 018Lydnad 1 Juni 2016; Klass I-II 021Lydnad 1 Juni 2016; Klass I - 1. Lena Andersson o Sibbofjärdens Pelle 192 p  2. Sofia Martinsson o Dakaru's Boss 177,5p  3. Gunnel Sävström o Poetry'sTop Secret 167pLydnad 1 Juni 2016; Klass II - 1. Eva Berglund o Springwheat's A Kind Of Classy 173,5p  2. Inger Kling o Rönningstorps Ajax 171,5p  3. Eva Käll o Winning Line's Stairway To Heaven 154,5p

Onsdag 2 juni - Lydnadsklass I-Elit

Lydnad 2 Juni 2016; Klass I-Elit 001Lydnad 2 Juni 2016; Klass I-Elit 002Lydnad 2 Juni 2016; Klass I-Elit 004Lydnad 2 Juni 2016; Klass I-Elit 008Lydnad 2 Juni 2016; Klass I-Elit 012
Lydnad 2 Juni 2016; Klass I-Elit 013Lydnad 2 Juni 2016; Klass I - 1. Gunnel Sävström o Poetry's Top Secret 161,5p  2. Kerstin Edeen o Copperstone Passion For Liza 152,5p  3. Elsa Brahm o Sugarwind's Jewel 148,5pLydnad 2 Juni 2016; Klass II - 1. Eva Käll o Winning Line's Stairway To Heaven 180p  2. Jane Sjölander o Krydds Fly 161p  3. Isabell Ramberg o Grottbjörnens Thona 157,5pLydnad 2 Juni 2016; Klass III - 1. Michelle Pettrsson o El Merino's Fenomenia 286p  2. Anette Morberg o Lantis Ilithia 268p  3. Susan Brandfors o Dobvoyage Gretchen Greta 232pLydnad 2 Juni 2016; Klass Elit - 1. Helena Lönnholm o Fia-Friends Tobbe-Tok 244p  2. Eva-Britt Överg o Chess Player La Bohéme 229p  3. Rosie Gernelin o Asketotts Harley 199,5p